Охорона праці і навколишнього середовища

Охорона праці в будівництві – це комплекс пов’язаний між собою технічних, санітарно-гігієнічних, законодавчих та організаційних заходів, спрямованих на забезпечення здорових і безпечних умов праці на виробництві: створення безпечних і здорових умов праці, поліпшення санітарно-побутового і медичного обслуговування робітників; системи законодавчих актів, соціально-економічних, організаційних, технічних, гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, які забезпечують охорону здоров’я і працездатність людини в процесі праці.
Законодавство про працю забороняє застосовувати працю неповнолітніх на шкідливих, важких та небезпечних роботах.
Перелік таких робіт затверджений спеціальною постановою. У ньому вказані професії і спеціальності, по яких не допускається праця підлітків у всіх галузях народного господарства.
Відповідним законодавством про працю, нормальна тривалість робочого часу робітників і службовців становить 41 годину на тиждень. Скорочена тривалість робочого часу встановлюється для робітників і службовців від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень. Для підлітків 14-16 років тривалість робочого тижня встановлена – 24 години, а робочого дня 4 години.
Практичні норми перенесення вантажів вручну для неповнолітніх від 16 до 18 років становлять для юнаків 16,4 кг, для дівчат – 10,25 кг. Підлітків залучати до перенесення вантажів дозволяється лише у виключних випадках, при цьому норми маси вантажу слід зменшити вдвічі.
При прийомі на роботу неповнолітні у віці до 18 років обов’язково повинні проходити медичний огляд та періодично (щорічно) під час роботи. Особи яких приймають на роботу, повинні пройти навчання з питань охорони праці, яке проводиться у два етапи. Перший етап – за програмою в обсязі 14 годин з обов’язковим здаванням іспитів; другий етап – на підприємстві (організації), де інженер з питань техніки безпеки, проводить ввідний інструктаж з питань техніки безпеки і виробничої санітарії (з відміткою в журналі). Інструктаж на робочому місті проводять при кожній зміні умов і характеру роботи.
Вивчення та неухильне виконання правил охорони праці і техніки безпеки – обов’язкова умова для кожного працюючого на будівництві.
Будівництво негативно впливає на навколишнє середовище, порушує природну рівновагу, яка складалася століттями. Будівництво атомної гідроелектростанції, створення потужних промислових комплексів, прокладення нових шляхів, сполучення, трубопроводів, каналів, великих міст, розробка і добування корисних копалин – усі ці роботи, які останнім часом в усьому світі проводяться у гігантських масштабах, призвели до важких екологічних наслідків для усього людства. При цьому відбувається відторження земель, придатних для сільськогосподарського виробництва, знищення їх природної родючості, забруднення атмосфери, води і ґрунту, вирубування лісів, обміління озер, річок, морів і величезні втрати у тваринному і рослинному світі.
Навколишнє середовище – це довкілля, природне і штучне (будівлі, споруди тощо) середовище, де проходить життя і виробнича діяльність людей. У зв’язку бурхливим розвитком суспільного виробництва і розширення діяльності людини навколишнє середовище потребує захисту.

Курс з Охорони Праці

Розділ 1 ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО БУДІВНИЦТВО

1.1. Будівельна справа. Роль будівництва в народному господарстві

1.2. Охорона праці і навколишнього середовища

1.3. Історія розвитку зарубіжного будівництва

1.4. Розвиток будівельної справи в Україні